Yeni Doğan Bebeği Yıkamak

Yeni doğmuş bir bebeğe banyo yaptırmak çok zor olabilir çünkü çok küçükler ve su onları tedirgin edebilir! Banyo zamanı, güven inşa etmeye ve rahatlık sağlamaya yardımcı olan size yardımcı olacak birkaç ipucu.

Yeni Doğan Bebeğinizi Yıkamadan Önce Hatırlatmalar

Bebeğinizin göbek kordonu kuruyana ve düşene ve bu bölge biraz iyileşene kadar, bebeğinizi süngerle yıkamak en iyisidir. Sıcak, ıslak, yumuşak bir bez kullanarak ellerini, yüzlerini ve cinsel organlarını temizleyin. Tabii ki, her zaman sağlık uzmanınıza danışın ve endişeleriniz varsa herhangi bir soru sorun.

Kordon kökü düştüğünde, bebeğinize küvet banyosu yaptırabilirsiniz. Küçük bebeklerin genellikle her gün yıkanmasına gerek olmadığını unutmayın. Bazı insanlar bebeklerini çok sık yıkarken cildin kurumasına neden olabilir. Yeni doğmuş bir bebek için, küçük bir plastik bebek küveti kullanmak ve onu mutfağınıza ya da banyonuza kurmak en kolay yoldur. En fazla alana, en sıcak alana ve sizin için en rahat olacak yere plastik bebek küvetinizi kurunuz.

Adım adım banyo zamanına geçmeden önce birkaç hatırlatma:

  1. Bebeğinizi asla bir saniye bile olsa küvette yalnız bırakmayın. Kimin aradığı veya kapıyı kimin çaldığı önemli değil, bir bebek çok az suda çok hızlı boğulabilir. Uzaklaşmanız gerekiyorsa, bebeği bir havluya sarın ve bebeği yanınızda getirin.
  2. Su akarken bebeği küvete koymadığınızdan emin olun. Bebeği yerleştirmeden önce hem rahat bir su miktarı hem de rahat bir sıcaklık sağlamalısınız.
  3. Su ısıtıcınızı uygun şekilde ayarlayın; değişir, ancak çoğu onu 36-37 derece olarak ayarlayınız.
  4. Bazı bebekler banyo zamanını sever ve onlar için yatıştırıcı ve sakinleştirici bir zaman haline gelebilir. Diğerleri bundan nefret eder ve her zaman (en azından ilk başta) çığlık atarlar. Hangisi sizinki ise korkmayın yalnız değilsiniz ve muhtemelen sonsuza kadar böyle olmayacak.

Yeni Doğan Bebeğinizi Yıkamak İçin 6 İpucu

Artık hepimiz güvenle yıkamaya hazır olduğumuza göre, işte ipuçlarını içeren adım adım bir kılavuz:

  1. Banyoya başlamadan önce ihtiyacınız olan her şeyin yanınızda olduğundan emin olun: sabun, el bezi, havlu vb. Bebek bezini ve kıyafetlerini hazır bulundurduğunuzdan ve içinde bulunduğunuz odanın sıcaklığının bebeğinizin banyo yapması için uygun olduğundan emin olun.
  2. Küveti suyla doldurun bebeğinizin boyun hizasını geçmemelidir. Su sıcak olmalı ama çok sıcak olmamalıdır. Birçok insan bileğinizin iç kısmıyla test etmenizi söylüyor. Sıcaklığı kontrol etmek için bir banyo termometresi kullanmak isteyebilirsiniz.
  3. Bebeğiniz soyunduktan ve banyoya girmeye hazır olduğunda, onu yavaş yavaş küvete kaydırın ve vücudunu desteklediğinizden emin olun, böylece irkilmesinler ve suyun sıcaklığına uyum sağlayabilsinler.
  4. İstediğiniz yumuşak bir bebek sabunu kullanın ve çok az ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Onları baştan aşağı ve önden arkaya yıkamak isteyeceksiniz. İyice duruladığınızdan ve bebeğinizi küvetten çıkarırken havlunun hazır olduğundan emin olun. Pek çok insan kapüşonlu bebek havlularını kullanmayı sever, böylece onları gerçekten ısıtabilir ve iyice kurutabilirsiniz. Bebeği banyodan çıkarırken boynunu, başını ve altını iyice desteklediğinizden emin olun. Islak olduklarında kaygan olacaklarını unutmayın!
  5. Çoğu insan banyodan sonra yumuşak bir bebek losyonu sürmeyi sever. Bebeğinizle bu özel, tatlı zamanın tadını çıkarın. Nazik bir masaj yapmak isteyebilirsiniz, özellikle bu, bebeğiniz için yatmadan önceki rutininizin başlangıcıysa.
  6. Keyfini çıkarın ve kucaklaşın!
Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir