Tüm Zamanların En Sevilen Gençlik Dizileri

Gençlik dizileri Z kuşağı diye tanımlanan  jenerasyonun hayata bakış açılarını yansıtıyor. Hepimizin bir dönem geçtiği bu yollardan tekrar geçmemizi sağlıyor. Aşklar, kavgalar, arkadaşlıklar önceden nasıldı, neler değişti? Bu soruları yeniden düşünmeye sevk ediyor. Tüm zamanların en sevilen gençlik dizileri bunu fazlasıyla başardığı için hâlâ unutulmuyor.

En Popüler Gençlik Dizileri

Yaşımız kaç olursa olsun gençlik dizileri bize eski günlerin tadını hissettiriyor. Kanımızı kaynatan, gaza getiren, bir çılgınlık mı yapsak? dedirten o dizilerden bazıları şöyleydi:

Arka Sıradakiler

Dile kolay tam 6 sezon, 193 bölüm sürdü bu macera. Kimi zaman ‘Mavi Sakal kim acaba?’ diye düşündük. Kemal hocadan bile şüphelendik! Kerem Kıratlıoğlu’nun intikam planları ‘vay anasını’ dedirtti bize. Özge’nin sürekli ‘etiket!’ diyerek Pamuk’un pamuk gibi kalbini kırmasına ayar olduk. Sınıfın popi kızlarından Gamze; dolapta son kalan çikolata gibi paylaşılamazdı Saffet ve Oktay için! Son bölümlerde herkes ölmeyeydi iyiydi ama, yine de hatırladıkça ‘olsa da izlesek’ diyor insan.

Pis Yedili

Dilkopat’ın ‘varoşşş’ deyişi, Orço’nun ‘kâ-mil-leeer!’ diye bağırması hâlâ kulaklarımızda. Bazılarımız Günçiçek, bazılarımız Elçin taraftarı olsak da bizi ortak noktada buluşturan bir şey vardı: Esma Sultan’a duyduğumuz katlanılamaz öfke!

Medcezir

Mira ve Yaman’ın gel-gitlerle dolu ama romantik aşkını izlerken içimiz bir hoş olurdu. Eylül ve Mert de fena sayılmazdı hani. Turunç Nâdir’in sonu nasıl da bir greyfurt gibi acı bitti, unutmak mümkün değil.

Küçük Sırlar

2010 yılında en iyi gençlik dizisi ödülünü alan bu dizi, o dönem reytingleri kepçeyle götürüyordu. Diziyi Gossip Girl çakması olarak nitelendirenler de kendince haklıydı. Her hafta bir doz entrika almak isteyenler çok sevdi kendisini. Lahmacun ve kahve birbirine ne kadar yakışıyorsa, Ayşegül ve Çetin de öyle yakışıyorlardı, bakmalara doyamazdınız!

Kavak Yelleri

Mine, Efe, Aslı ve Deniz’in hikâyesi bizi oldukça sardı. Tabii sonra ‘gönül bu, ota da konar …’ hesabı herkes iyice tozuttu ama yine de her Perşembe evimizde kavak yelleri esmeye devam ederdi.

Hayat Bilgisi

Artık bize afakanlar bastıran ‘hoca camide!’ klişesini saymazsak GTA 5 gibi sürükleyici bir dizi olduğunda herkes hemfikir. Gerçi ‘bu bir çelişki midir? Bu üçünü istiyorum.’ diyen Rûhî pek fazla FPS alamıyordu ama olsun. Kopil’inden Beton’una her karakterinin kalbimizde ayrı bir yeri var.

Netflix En Sevilen Gençlik Dizileri

Eğri oturup doğru konuşmak gerek. Netflix dizilerinin bizim yaptıklarımıza kıyasla daha tutarlı, daha sıradışı olduğu muhakkak. En azından sonunu tahmin ederek kendinizi Einstein gibi dâhî hissedemiyorsunuz!

Yalnız bir dizide ölüp ölüp dirilen (!) karakterler varsa Netflix’te yayınlaması onu kurtarmaz. Salya sümük ağlıyormuş gibi görünen ama ağlaması sadece ses efektinde kalan, suratında mimik oynamayan yapmacık karakterler mevcutsa oradan hızla uzaklaşılmalıdır! Hele bir kız iki oğlanın arasında, işe gitmek için aceleyle hazırlanırken sıkışan pantolon fermuarı gibi sıkışıp kaldıysa vay geldi başınıza! Tam tersi de olabilir, her hâlükârda hapı yuttunuz. Neyse ki, aynı senaryolardan gına geldi diyenler için gençlik dizisi önerileri bitmedi:

Sex Education

Ateşli sahneleriyle kalp atışlarınızı hızlandıracak bu diziyi henüz izlemediyseniz, Netflix aboneliğine neden bir dünya para bayıyorsunuz? Kabul, biraz abarttık fakat izleyince Big King yiyormuş gibi olacaksınız. Yani nasıl bittiğini anlamayacak!

Euphoria

Aşk, sex, uyuşturucu, şiddet, sosyal medya, depresyon, özgüven, travma, kazık atan arkadaşlar. Yok mu artıran diyorsanız cevabını, izleyerek kendiniz verin.

Legacies

En sevilen yabancı gençlik dizileri arasında 7.5 IMDB puanıyla bu diziyi es geçmek imkânsız. Kurt adamlar, vampirler ve cadılar arasında geçen dizi fantastik severler için biçilmiş kaftan. ‘Yok, bana libido yükselten bir şeyler gerek.’ diyorsanız şu işinize yarayabilir:

Skins

Bristol’da geçen dizi, bir grup gencin hayatına mercek tutarak antisosyallik, cinsel istismar, uyuşturucu bağımlılığı gibi konuları ele alıyor. Her biri Yedi Belâ Hüsnü gibi olan bu gençlerin hayatında kendinizden bir şeyler bulacağınız kesin.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir