Sekreterlik İçin Hangi Eğitim Alınmalıdır?

Sekreter, bir şirket için organizasyonları ve diğer ofis sorumluluklarını yerine getiren bir mesleki ünvandır. Sekreter ofise gelen misafirleri karşılayarak iş imajı yansıtır. Birçok şirket ve işletmelerde sekreterler, kişisel asistan olarak da çalışa bilir. Sekreter alanı ne kadar basit görünse de, aslında birkaç alt alandan oluşur. Muhasebe sekreterleri, emlak sekreterleri, tıbbi sekreterler ve hukuk sekreterleri.

 -Hangi eğitimler alınmalıdır?

 Sekreterlik 4 ayrı kola ayrıldığı için eğitim konuları da oldukça farklıdır. Örneğin muhasebe sekreteri belge sınıflandırılması için ve ya bütçe taslağı hazırlaması için özel bir eğitim almalıdır.

 -Muhasebe sekreteri

 Muhasebe sekreterleri, bütçe taslakları hazırlar, hazırlamaya yardım eder ve aylık belgeler gibi benzeri belgeleri sınıflarına ayırır. Gereği duyulduğunda o dosyaları ve ya belgeleri arşivden çıkartarak talep eden kişiye ulaştırır. Muhasebe sekreterleri, kayıtları bilgisayar sistemine geçirmek için, gerekli ofis programlarını orta ve ya üst düzeyde bilmesi gerekir. Bunun yanında fatura kesmek, nakit akışını kontrol etmek için de bir eğitim alması gerekir.

 -Emlak sekreteri

 Bu alanda çalışan sekreterler, ev, arsalar ve kiralık dükkanlar için müşterileri bilgilendirir. Gelen telefonları cevaplar ve müdürüne iletir. Gelen müşterileri karşılar ve internet sitelerine yüklenmesi gereken fotoğraf ve benzeri ilanlar için gereğini yapar. Emlak sekreterleri, işletmeyi arayacak ve ya ziyaret edecek müşterileri iyi karşılaması gerekir. Bunun için de, güzel bir diksiyona sahip olması, karşılama kurallarını bilmesi ve ilanları dijital ortama geçirmek için ofis programları hakkında en azından orta düzeyde bilgiye sahip olması gerekiyor. Bu niteliklere sahip olmak için çeşitli diksiyon eğitimleri ve ofis program eğitimleri alınması gerekir.

 -Tıbbi sekreter

 Tıbbi sekreterler kliniğe ve ya hastaneye gelen hastaları, misafirleri karşılar ve onların randevularını düzenler. Doktorların muayene anında kullandığı gerekçeleri temizler ve kullanıla bilir hale getirir. Bazen muayene anlarında doktorlara da yardım ede bilirler. Doktorların hastalar için hazırladığı reçeteleri bilgisayara da geçirmekle sorumludur. Tıbbi sekreterleri tıp terminolojisi hakkında güzel bir eğitim alması gerekir. Bunun yanında hasta kabulü hakkında detayları öğrenmeleri gerekir. Hasta kabulünün dijital ortama geçirilmesi için de ofis programları hakkında detaylı bir eğitim gerekiyor.

 -Hukuk sekreteri

 Hukuk sekreteri, avukatlık bürolarında ve avukatlık ile alakalı işletmelerde, örneğin adliye gibi yerlerde görev alır. Adli yazışmaları ve dosya işlerini yürütmekle sorumludurlar. Bu işlerin yürütülmesinin en iyi seviyede sağlanması için bir hukuk sekreteri eğitimi diğer sekreterliklerde olduğu gibi ofis programlarından başlıyor. Daha sonrasında hukuki işlemler hakkında temel kavramlar için eğitim almalıdır. Eğitimin sonunda makbuz hazırlamak ve imzalatmak, kütük bilgisi ve tapu bilgilerini hazırlamak, izleme defterine de olayları not etmek gibi temel başlangıçları öğrenmiş olacaktır. Hukuk sekreterleri de diğer sekreterler gibi randevu ve benzeri sorumluluklardan sorumludur.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Ağustos 2, 2021

Ev Yapımı Kola

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir