Sakız Çiğnemek Sağlıklı Mıdır?

Sakız çiğnemek sağlıklıdır çünkü yeni yapılan bir araştırmaya göre sakız çiğnemek, ağız içindeki bakterileri öldürmektedir.

Yapılan tekrarlı deneylerde, 10 dakika boyunca sakız çiğnendiğinde ortalama olarak 100 milyondan fazla bakterinin öldüğü görüldü. Ancak söz konusu sakız çiğnemenin faydalı olabilmesi için, sakızın şekersiz olması gerekmektedir. Öbür türlü şekerli sakız çiğnediğiniz zaman, sakız içerisindeki şekerden dolayı yeni bakteriler üremesi söz konusu olmaktadır. Tabi şekersiz sakız çiğnemenin, sadece bakteri yok etme gibi bir faydası yok. Aynı zamanda diş ipi görevini üstlenerek ulaşılması zor yerlerdeki yemek artıklarını toplar. Plak ve çürük oluşumunu engellemede yardımcı olur. Diş minesinde oluşan mineral bozuklukların giderilmesinde yardımcı olur. Diş lekelerin oluşumunu engellemede de çok önemli bir yardımcıdır. Ancak sırf sakız çiğnemek faydalı diye uzun uzun sakız çiğnemek te faydadan çok zarar getirir.

Uzun uzun sakız çiğnemek hem çene yapısını bozabilir hem de fazla salya oluşumunu sağlayabilir. Oluşan fazla salya da tekrar bakteri üretimine neden olabilir. Rutin olarak yemeklerden sonra ağzınızda 10 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnemenizde fayda var. Bu rutin işlem, hem ağzınızın kokmasını önleyecektir hem de besin artıklarının, dişlerinizin arasından almanızı sağlayacaktır. Tabi komple ağız sağlığı için akşamları mutlaka diş fırçası ile dişlerinizi fırçalamanızda fayda var.

Sakız, dişlerin fırçalanmasına kadar geçen zamanda, ağız sağlığınız için en önemli yardımcınızdır.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir