Meme Sarkması Neden Olur?

Hayat döngüsü boyunca sürekli olarak değişime uğrayan vücudumuzdaki organlar memelerdir. İlk adetten önce ortalama olarak bir veya iki yıl kadar önce büyüme gözlenmeye başlamaktadır. Meme sağlığı sosyal yaşandı ve kadının ilerleyen dönemlerdeki aktif rol yolması konusunda önem taşımaktadır.

Meme bakımı her zaman ciddi bir konu olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Ergenlik döneminde östrojen hormonu ile memede büyüme ivmesi artmaktadır. Meme bakımı ilk evrelerden başlanır ise çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz.  Çeşitli sebeplerden dolayı meme büyümenin ardından bazen doğal olarak bazen ise dış etmenlerden dolayı meme sarkması yaşanabilir. Bu durum ile ilgili olarak estetik görünümden uzaklaştım diye kadınlar zor zamanlar geçirmektedir. Halbuki meme sağlığı tekrardan kazanılabilir. Yapılacak doğru hareket ve egzersiz serileri ile meme sarkması durumundan kurtulabilirsiniz.

Eskisi gibi dik ve şık duran memelere kavuşabilmek için,düzenli olarak gögüs egzersizleri yapabilirsiniz. Hafif ağırlıklar ile ortalama 1,5 veya 2 kilo kolların gögüs ile ilişkili olan hareketleri düzenli olarak yapabilirsiniz.

Meme Bakımı

Gögüs Bakımı

Meme bakımı konusunun başında öncelikli olarak temizlik geliyor. Her gün meme sağlığı için yıkanmalı ve alınan duşun ardından soğuk su ile masaj yapmanız öneriliyor. Biliyorsunuz ki soğuk suyun hücrelere şok etkisi yaparak tekrardan sıkılık yaratarak kan dolaşımınızı hızlandırır. Cildi sıkılaştırarak meme sarkması durumunu engeller. Soğuk su masajını göğüslerinize oval hareketler yaparak su tutabilir ve kollarınızı sırayla geride tutarak gerginlik sağlayabilirsiniz.

Meme bakımında önemli diğer bir olay ise çatlama yapmamasıdır. Bunun için soğuk duşun ve masajın ardından nemlendirici kremler ile bunun önüne geçilebilir. Yaptığınız bu nemlendirme işlemi ile meme sağlığı tekrardan kazanılacaktır. Sağlıklı bir meme için yapılacak ikinci seçim ise sütyen seçiminizdir. Yaşadığımız evrendeki yer çekiminden dolayı elbette meme sarkması kaçınılmazdır. Bunun için memeleri dik ve canlı tutmak için doğru, çok sıkmayan doğru tercihler ile bu durumdan da kurtularak meme sağlığı sağlanabilir.Kızlarda meme gelişimi başladıktan sonra sütyen gitme gereksinimi duyar. Bu kararı ve zamanı en iyi genç kız kendisi anlar. 

Meme Sağlığı için Sütyen seçimi

Sütyen Seçimi

Doğru sütyen seçimi ile meme sağlığı konusunda büyür bir adım atmış olursunuz. Bu konuda genç kızlar sütyen seçimi konusunda anne ve yakın çevresinden destek alıyor olabilir. Kadınlar adet dönemi öncesi ve sonrası için ayrı sütyen kullanmalıdırlar. Çünkü adet dönemi östrojen seviyeleri yükseldiğinden memelerde büyüme ve şişkinlik olacaktır. Bu durumda daha önce tercih edilen sütyenler göğsü sıkarak, iz yaratma ve meme sarkması gibi durumları da ortaya çıkartabilir.

Meme bakımı için uygulanan egzersiz ile meme sağlığı elde edilir. Bu sayede meme sarkması gibi şikayetlerinde önüne geçilebilir. Meme bakımı söz konusu olduğundan dolayı sütyen almadan önce mutlaka doğru beden ölçünüzü bildiğinizden emin olun. Seçtiğiniz sütyenden memeleriniz kontrolsüz bir biçimde taşmaması gerekmektedir. Eğer sütyen kabından taşıyorsa bilin ki yanlış bir tercih yapmışsınızdır.Gögüs ölçüsü için iki ölçüm yapılır. İlk önce göğüs çevresi altından ölçülür. İkinci ölçümde ise meme uçu ve meme altı arası ölçülerek kalıp seçimi yapılır. 

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir