Meme Kanserinden Korunmanın Yolları

Meme kanseri, diğer kanser türleri gibi başladığı bölgenin adını taşıyarak, meme dokusundan köken aldığı için bu şekilde tanımlanmıştır. Meme hücrelerinde başlayan bu tür, akciğer kanserinden sonra dünyada en sık görülen kanser türüdür. Yanlış bilinenin aksine sadece ileri yaşlı kadınlarda görülmez. Erkeklerde de görülmek ile beraber kadınlara oranla daha azdır. 1970’lerden bu yana görülme sıklığında artış yaşanmıştır. Kimi görüşlere göre bunun neden, batılı yaşam tarzını baz alındığından dolayı olduğunu sebep olarak göstermektedir. Yayılmadan önce erken tespit edilirse bu kanserinde hasta %96 yaşama şansına sahiptir. Her yıl 44000’de bir kadın bu tanı yüzünden ölmektedir.

Diğer kanser türleri gibi birçok tipi vardır. Memenin dışına yayıldığında koltuk altındaki lenfatik nodüller en sık görülen yayılım yerleridir. Kanser hücreleri memenin diğer Lenf Nodlarına, Kemiğe, Karaciğer ve Akciğere yayılabilir. Her kadın meme kanseri gelişme riskine sahiptir. Ancak göğüs kanserlerinin sadece %7-9’luk bir kısmı ailesel geçişlidir.

Meme Kanseri Belirtileri nelerdir?

Meme kanserinde erken tanı çok önemlidir. Çoğu kişi kadın, internet üzerinde yaptığı meme kanseri belirtileri gibi aramalar yaparak bazı bilgilere ulaşmaktadır. Temel olarak evde yapabileceğiniz basit taramalar olmaktadır. Aile hekiminden alacağınız temel bilgi bu konuda işinizi oldukça kolaylaştıracağı gibi, meme kanseri belirtileri isimli videolardan da bu tarama bilgisine ulaşabilirsiniz. Belirli yaş gruplarına ayırmak gerekir ise yirmi yaş grubu her ay kendilerini düzenli olarak kontrol etmelidirler. Meme dokusu üzerinde yapılan kontroller ile farklılık olup olmadığı araştırılır. Meme kanseri belirtileri, kontrol sırasında şişkinlik veya yumru benzeri bir durum hissedildiğinde ise doğrudan uzman hekime başvurulması gerekmektedir. Bir farklılık olmaması durumunda ise her üç senede bir olmak üzere uzman kontrollerinin yapılması erken tanıda büyük önem taşımaktadır. Yaş gruplarından kırk yaş ise düzenli olarak yaptıkları kontrollere ek olarak her yıl bir kez hekim tarafından muayene edilmeli ve mamografi çektirmelidir. Elli yaş gurupları da aynı şekilde kendi muayenelerine ek olarak uzman tarafından da muayene edilmeli ve mamografi çektirmelilerdir. Ele gelen kitle veya sertlik, şişme, renk değiştirme ve kalınlaşma gibi belirtiler 15 günden fazla ise mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.Meme kanseri belirtileri yalnızca bu kadar kalmamakta olup, düzenli muayenelerini ihmal etmemek gerekmektedir.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanserinden Korunma

Meme kanserinden korunma çeşitli etmenlere dayanılmaktadır. Kadınlık hormonu olan östrojene uzun süre maruz kalınması en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Erken regli dönemine başlamak (12 yaşından önce) ve geç menapoz (50 yaşından sonra) bu kanseri tetikleyebilir. Ayrıca bu sürede hamilelik sayısı ve toplam süresi de sebepler arasında önemlidir. Meme kanserinden korunma yollarında 30 yaşından önce olan hamilelik (özellikle 24 yaşından önce olması) meme kanseri oluşma riskini düşürmektedir. Bunun yanında annelerin kanser riskini azaltmaları için bebeklerine süt verme süresini en az 2 yıl sürmesi gerekir.

Meme Kanserinden Korunma

Meme kanserinden korunma önemlerinin başında, sigara ve alkol bulunmaktadır. Bu alışkanlık,riski %30-50 artırmaktadır. Sigara sadece akciğer kanserini oluşturmamaktadır. Alkolde özellikle kadınlık hormonu olan östrojeni arttırarak kanserojenik etkiye sahiptir. Son derece zararlı sigaranın özellikle kadınların kullanımının önüne geçilmelidir. Bunlardan yola çıkarak alkol ve sigara tüketiminin kesilmesi meme kanserinden korunma açısından değerlidir. Yağlı yiyeceklerden kaçınmakta meme kanserinden korunma yollarından biridir.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir