Kediler Domates Yer mi?

Kahvaltılarda, yemeklerde bizim için vazgeçilmez fakat acaba kediler domates yer mi?

Biz yemeğimizi yerken kedimizin bize melül melül bakması içimizi sızlatır. O yüzden dayanamayıp onunla yiyeceklerimizi paylaşmak isteriz. Fakat bazı besinler kedilerin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Peki ya, domates de onlardan biri mi dersiniz?

Kedilere Domates Verilir mi?

Henüz tam olgunlaşmamış domatesler kediler için zararlıdır. Bunların sapları ve yaprakları da aynı şekildedir. Çünkü tomatin adı verilen zehirli bir madde içerirler. Bu da kedilerde çeşitli semptomların görülmesine yol açabilir:

  • İştah kaybı
  • Gözbebeklerinin büyümesi
  • İshal
  • Titreme
  • Sinirlilik
  • Bilinç bulanıklığı
  • Kalp atışının yavaşlaması
  • Kusma vb.

Domates Kediler İçin Zararlı mı?

Evcil hayvanlarımızın ne yeyip ne içtiği bizim için önemli. Onların canı bir şey çektiğinde yedirmeden önce biraz düşünmemiz gerekiyor. Kediler domates yer mi? Sorusunda olduğu gibi.

Olgun ve pişmiş domateslerin az miktarda olmak şartıyla kedilere zarar vermeyeceği biliniyor. Fakat ham veya çiğ halde tüketilmesi kedilerin sağlığını tehdit edebiliyor. Toksik etki oluşturarak hastalanmasına yol açabiliyor.

Yani domates, kediler için mutlak surette zararlı değil. Hatta kabızlık sorunu yaşıyorsa iyi gelebilir. Çünkü domates bolca su ve lif içerir. A ve C vitaminleri bakımından da zengindir. Cilt dokusunu ve görme yetisini güçlendirir.

Öte yandan domates, kedinin tok hissetmesine de yardım edebilir. Ancak tüm bunlara rağmen, domatesin kediler için yüksek besin değerine sahip olmadığını unutmayın.

Domates kedinin beslenme listesinde zaman zaman yer alabilir. Ne var ki onun için vazgeçilmez bir yiyecek değildir.

Kedinize domates yedirmeyi düşünüyorsanız iyice yıkamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bu sebze de pek çok sebze gibi genelde ilaçlanarak yetiştirilir.

Kediler domates sosuna batırılmış et de yiyebilir. Bu, onun zehirlenmesine sebep olmaz. Fakat domates sosunda soğan ve zencefil gibi malzemeler bulunması önerilmez.

İçiniz rahat etmiyorsa ve kediler domates yer mi? Diye endişeleniyorsanız bir veterinere danışabilirsiniz. Kedinizin domatese alerjisi varsa tabii ki bu besini ondan uzak tutmalısınız.

Özellikle yavru kediler, her şeyi yemeye daha yatkındır ve seçici değildirler. Onun için yavru kedi sahiplerinin ekstra dikkatli olması gerekir.

Peki siz kedinize domates verdiniz mi? Herhangi bir sorunla karşılaştınız mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir