İşitme Kaybına Yol Açan Nedenler

Dünyada yaklaşık 600 milyon insan, işitme engelle ki bu, dünya nüfusunu göz önüne alındığında korkunç bir sayı olarak gözükmektedir. Peki, işitme kaybına yol açan nedenler nedir?

İlerleyen yaş


Yaş ilerledikçe her organın işlevlerinde bir azalma olur ve kulakta da yaş ilerledikçe, kulakla beraber kulak içi sinirlerin işlevi azalır. Ancak, genç yaşta kulakta problem olduğu zaman,  tedavi edildiği sürece ilerleyen yaşta kulakta işitme kaybı en az olacaktır.

Genetik ve doğumsal anormallik


İşitme engellilerin bir kısmı doğumsal olarak bu rahatsızlığı çekmektedir. İşitme engelli doğan çocuklar, işitme yetileri tam olmadıkları için konuşma ve zeka gelişimi açısından olumsuz etkilenmektedirler. Bu yüzden yenidoğan işitme tarama testlerinin önemi çok büyük ve çocuğun işitme engelli olduğu anlaşılması, onun konuşma ve zeka gelişimi için özel eğitimi alması ve özel kulaklıkların kullanması için önemlidir.

Yüksek sesle müzik dinleme alışkanlığı

Yüksek sesli müzik dinlemek, kulakların ileride işitme kaybına uğramasına neden olabilir. Sürekli yüksek sesle müzik dinlemekten uzak durulmalı ve yüksek ses altında çalışan insanlar, uygun kulaklık takmaları gerekir.

Orta kulakta sıvı birikmesi

Özellikle çocuklarda orta kulakta sıvı birikmesi, işitme kaybına neden olmaktadır. Kronikleşmiş orta kulak iltihapları ve orta kulak kireçlenmeleri işitme kaybına neden olabilmektedir. Uzman KBB tarafından ameliyatla bu rahatsızlık düzeltilebilmekte ve işitme sağlıklı bir şekilde sağlanabilmektedir.

Viral enfeksiyonlar

 Bazı viral enfeksiyonlar, işitme kaybına neden olabilmektedir. Örneğin, kızamık, kabakulak gibi rahatsızlıklar işitme kaybına neden olabilmekte ve tedavi edilmezse kalıcı olabilmektedir.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir