Haziran Ayı Özel Günler

Haziran ayı özel günler içerisinde tarihi bakımdan önemli zaman dilimleri var. Ancak bazıları öyle saçma ki duyunca ‘Haziran Haziran olalı böyle zulüm görmedi.’ diyeceksiniz. Hatta, ‘Haziran’ıma dokunma!’ diye pankart açasınız gelecek!

Haziran Ayı Özel Günler Takvimi

Eşinizin ya da sevgilinizin, arkadaşınızın veya sevgi duyduğunuz farklı bir insan türünün (!) doğum günü Haziran ayındaysa sizin için en özel gün odur. (Öyle olmalıdır. Hediye almazsanız ayvayı yediğinizin resmidir.)

Evlilik yıldönümü, ilk kahve içme yıldönümü (!) vb. yine Haziran günlerinden birine denk geliyorsa onlar da unutulmamalıdır.

Sosyal medya işleriyle uğraşıyorsanız, ‘dijital pazarlama uzmanı’ gibi, milletin duyunca ‘oooo!’ diyeceği bir mesleğiniz varsa bu günleri düzenli takip edip ona göre action (!) almanız lâzımdır. Biz de size yardımcı olmak için, Haziran ayının özel günleri listesi yapalım dedik.

1 Haziran: Dünya Süt Günü

Bu mühim günün anlam ve önemine binâen; sütlaç, sütlü Nûriye, muhallebi falan yemek gerekirdi. Eğer kaçırdıysanız telâfi edebilirsiniz,. Öyleyse geçmiş süt gününüz kutlu olsun!

3 Haziran: Dünya Bisiklet Günü

Yani tabii birazdan öğreneceklerimize kıyasla oldukça mantıklı bir gün. Egzersiz yapmayı teşvik ediyor. ‘Bisiklete bin spor yap, kilolar sana binmesin!’ şeklinde kamu spotumuzu yaparak devam ediyoruz.

5 Haziran: Dünya Çevre Günü

Çevreyi korumaya önce kendi etrafımızdan başlamamız gerektiği mâlum. Bizim evimizi, TLC’deki Çöp Evler misâli pislik götürüyorsa sosyal medyada duyar kasmamızın anlamı yoktur!

6 Haziran: Diyetisyenler Günü

Bir oturuşta 1 ekmek yeyip yeyip, ekmeğin o son köşesini bırakarak kalorilerden tasarruf yaptığını zanneden sen! Bu gün seni kapsamıyor dostum. Muayene ücretleri tuzlu olmasına rağmen bize; ‘tuzu az atın, ödem yapar’ diye tavsiyeciklerde bulunan, sevdiğimiz ne kadar şey varsa Canan Karatay gibi ‘yeme!, yasak! sakın!’ kelimeleriyle bizi onlardan ayırmaya çalışan, yaptıkları beslenme programlarına uymayı pek de başaramadığımız diyetisyenlerimizin günü kutlu olsun!

9 Haziran: Donald Duck Günü

Senin adına özel bir gün tahsis edilmiş olması nasıl bir duygu acaba? Sanırım bu duyguyu hiçbir zaman tadamayacağız. Ama siz de arkadaşlarınızdan rica edip sizin adınıza bir gün kutlamalarını isteyebilirsiniz. Tüm masraflarınızın bir gün boyunca onlar tarafından karşılanması, bu vesile ile onları sömürebildiğiniz kadar sömürmeniz şartıyla. (!)

10 Haziran: Dünya Soğuk Çay Günü

Haziran ayındaki özel günler diyoruz ama soğuk çay günü olmadı ya. Biraz marjinal, cool olun. ‘İce tea day!’ deseniz ne olurdu sanki ağzınız orada mı kalacak! Siz ice tea sevmiyorsanız sıcak sıcak çay demleyin, bardağa koyup bırakın, yarım saat sonra için. Her şeyi biz mi öğreteceğiz canım!

11 Haziran: Avrupa Kupası Futbol Milli Takım Açılış Maçı: Türkiye vs İtalya

Aynen aynen. Okuması bile zor, kutlamakla kim uğraşacak. Zaten Dardanel, ‘makarnaya koyuyoruz!’ paylaşımıyla bizim yerimize kutladı.

17 Haziran: Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü

Sularımızı idareli kullanalım. Barajlarda su kalmadı. Musluğu az açsanız da geliyor zaten lütfen!

18 Haziran: Dünya Piknik Günü

Bu gün münâsebetiyle pikniğe çıkacaksanız gözünüzü sevelim dikkatli olun. Bunun virüsü var, börtü böcüğü (!) var, kenesi biti var. Tabii en önemli mesele, doğal alanlara zarar vermemek.

20 Haziran: Babalar Günü

Haziran ayının özel günleri içerisindeki en anlamlı, en eli yüzü düzgün günlerden biri. Klişe gelecek ama doğru. Baba evin direğidir, aile reisi, evlâdının arkasında koca bir dağdır. Babası olanların, kıymetini bilmesi dileğiyle.

24 Haziran: Bir Tur Yüzme Günü

Ryan Lochte swims in the men’s 400-meter individual medley preliminaries at the U.S. Olympic swimming trials, Monday, June 25, 2012, in Omaha, Neb. (AP Photo/Mark J. Terrill)

Kalk kız soğan doğra! Kalk kız bir tur yüzek de gelek diyeceğiniz birileri yoksa üzülmeyin. Hepimiz zaten her gün nîmetler içinde yüzmüyor muyuz? (Bu, kötü bir espri olsun diye değil, bilakis bazı gerçekleri yeniden hatırlatmak için yazılmıştır.) Sizin sahip olup da farkına bile varmadığınız şeylerin başkaları için sadece hasretten öteye gitmediğini unutmayın. Sağlık gibi.

27 Haziran: Güneş Gözlüğü ve Dünya Ananas Günü

Güneş gözlüğünüzü takın, tatlı tatlı ananas yeyin. İkisini de aradan çıkarın. Biri göz, biri sindirim sağlığınız için önemli.

30 Haziran: Dünya Sosyal Medya Günü

Zahmet edip bunun için özel bir gün ayırmışsınız ama. Biz zaten 7/24 kutluyoruz bunu. Like’larınız bol ola, işiniz rast gele, yorum yağmuruna tutulasınız! Etkileşimleriniz enflasyon gibi yükselsin daha ne diyelim!

Haziran Ayı Özel Günler Varan 2 (Saçmalıklar Tufanı)

Yukarıda mantıklı-saçma karışık servis ettik. Şimdi üzerine tatlı iyi gider diye düşündük. Herkesin midesi kaldırmayabilir. Hazırsanız buyrun:

3 Haziran: Sevdiğiniz Şeyleri Tekrar Edin Günü

Sabah 8tan başlayıp akşama kadar, sabah 8-akşam 5 arası tekrar edelim: Para, para, para, para… (Mesaiye de kalabilirsiniz, bir şeyi 40 kere söylersen olur derler ya, kimbilir birkaç kuruş geçiverir elimize.)

4 Haziran: Kedine Sarıl Günü

Kitten on shoulder

Kedim yok abi, ‘kendine sarıl günü’ yapsak şunu olmaz mı? Sıla Gençoğlu gibi sesleniyorum: Sağ elimi solumla avuttum, hep boş yere!

4 Haziran: Yaşlı Hanımlar Günü

Kocakarılar günü diyecekmiş de anca bu kadar yumuşatabilmiş. Terrrbiyesiz ahlâksız edepsiz seni!

9 Haziran: Dünya Cin Günü

Dağlara taşlara! Cin derken üç harflileri anlamayın. Kimse size perilerle parti yapın demiyor. ‘Cin’ Hollanda’da üretilen bir içki imiş.

11 Haziran: Örgü Bombalama Günü

Molotof kokteili atmak gerekmiyor. Sizin içiniz fesat. (!) Yani her yeri örgülerle süsleyecekmişiz. Arabaya, eve falan örgüler asacakmışız.

Haziran ayı özel günler içinde bunlardan çok daha saçma olanlar var. Ama bu kadarla yetiniyoruz.Çünkü biraz daha devam edersek çığlık atacağız, atacaksınız, atabilirler.

Fıstık ezmeli kurabiye günü mü dersin, balta fırlatma günü mü? Savurganlık gününden kirazlı tart gününe, aylak aylak dolaşma gününden sodalı dondurma gününe kadar her şey var. Tabii ki bunları da kutlayan yoktur artık o kadar da değil ama sonuçta birileri tarafından uydurulmuş bunlar. Temmuz versiyonunda görüşmek üzere.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir