E-Devlet Sanayi Sicil Kaydı Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden sanayi sicil başvurusu nasıl yapılır sorusu çok sayıda kişinin merak ettiği bir konudur. Sanayi işletmelerini ilgilendiren bu başvurunun, Sanayi Sicil Kanunu kapsamında zorunluluğu açıkça belirtilmiştir. Kanuna uyulmaması halinde cezai yaptırımlar söz konusu olacaktır. E-devlet üzerinden gerçekleştirilebilen işlem, sanayi ve devamlı üretim gerçekleştiren işletmelerce mutlaka gerçekleştirilmelidir.

 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına kayıt işlemi gerçekleştirme neticesinde elde edilen sanayi sicil belgesi, ihtiyaç duyulması halinde ilgili memurlara ibraz edilmek üzere saklanmalıdır. Belge ihtiyacı çoğu kez yeni açılan işletmeleri ilgilendirmektedir. Bununla birlikte var olan işletmelerin belge geçerlilik süresi dolduysa tekrar başvuru gerçekleştirmesi de şarttır. Ayrıca aynı kişiye ait farklı işletmeler için ayrıca başvuru gerektiren belge talebi dijital ortamda gerçekleştirilebilmektedir.

 E-Devlet Sanayi Sicil Ön Başvurusu İçin Ne Yapmak Gerekir?

 E-devlet sanayi sicil başvurusu yapmak için öncelikle e-devlet kapısına giriş yapmak gerekmektir. E-Devlet Kapısı aracılığıyla gerçekleştirilen başvuru için öncelikle giriş yapmanız gereklidir. T.C Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş sağladığınız takdirde öncelikle “Hizmetler” sekmesine tıklamalısınız. Mobil uygulamada ekranın alt kenarında yer alan bu sekmeye tıkladığınızda karşınıza “Kurumlar” adlı seçenek çıkacaktır. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza çok sayıda kurum ve kuruluş ismi çıkacaktır. Kurum ve kuruluşlar içinden “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı” yazılı seçeneğe tıklamanız gerekmektedir.

 Tıklama ardından açılan yeni sayfada ilgili makama gerçekleştirebileceğiniz çeşitli başvurular yer almaktadır. Burada amacınıza uygun olan sekmeyi bulmanız gerekmektedir. “Sanayi Sicil Ön Başvuru” olarak belirtilen sekmeye tıkladıktan sonra ilgili başvuru için gerekli bilgilendirme sayfasına yönlendirileceksiniz. Bilgilendirmeyi dikkatlice okuduktan sonra sayfada ilerleyiniz. İlerleme neticesinde güvenlik açısından size özel tanımlanan güvenlik kodunu not ediniz. Devam eden süreçte uygulamaya yönlendirileceksiniz. Yönlendirildiğiniz sayfada söz konusu güvenlik şifresini girmeniz talep edilecektir. Şifreyi doğru şekilde girdikten sonra ilgili kurum sayfanıza yönlendirilerek E-devlet sürecini arkanızda bırakacaksınız.

 Sanayi Sicil Kaydı Nasıl Yapılır?

 Sanayi sicil kaydı için E-devlet Kapısı aracılığı ile Sanayi Sicil Bilgilendirme Sistemi sayfasına yönlendirileceksiniz. https://sanayisicil.sanayi.gov.tr web adresi olan bu sayfada dijital başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. İşlemin tamamlanması için sistemde yer alan ilgili yerleri doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanız gerekmektedir. Üretim – Tüketim Kapasite Raporu gibi işletmenizle doğrudan ilintili bu bilgiler, belgenin alınabilmesi için gereklidir. Sistem üzerinden ileteceğiniz işletme bilgileriniz, söz konusu bakanlık tarafından tanımlanan Sanayi Sicil Beyannamesi üzerinden tanımlanacaktır. Yeni açılan işletmeler için 2 aylık mühlet süresi tanımlanan bilgi iletimi, her iki yılda bir tekrar gerçekleştirilmelidir.

 Sanayi Sicil Belgesi Ne İşe Yarar?

 Sanayi sicil belgesi almak sanayi işletmeleri için zorunludur. Dolayısıyla bu belgenin alımı öncelikli olarak cezai işlemden muaf olmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra işletmenizde tüketilecek enerjinin doğru şekilde hesaplanması, devlete ödenecek paylar, kamu kuruluşlarından faydalanma gibi çeşitli avantajlar da sunmaktadır.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir