Dizel Araba Nasıl Isıtılır?

Bireylerin genellikle soğuk dizel motorlarda zorluklarla karşılaşmasının en önemli iki nedeni jelleşmiş yakıt ve elektrik arızasıdır. Bu nedenle, düşen sıcaklıklarla karşılaşmadan önce, soğuk dizel motorla çalışan makinelerin uygun şekilde bakımı yapılmalıdır. Bunu akılda tutarak, soğuk havada dizel motor çalıştırmaya ve ekipmanınızın bakımını zaman içinde yapmaya yönelik altı ipucu. Yazımızda dizel araba nasıl ısıtılır bunlardan bahsedeceğiz.

 1. Isınma Süresini Küçümsemeyin

 Soğuk dizel motorunuza ısınması için zaman tanımak çok önemlidir. Çalıştırmadan önce, her zaman ekipmanınızın en az beş dakika ısınmasına izin vermelisiniz – bu, hidrolik yağın ısınmasını sağlayacaktır. Bunu yapmamak, motorun gereğinden fazla çalışmasını sağlayabilir.

 2. Isıtma Seçeneklerini Düşünün

 Makinenizi ısıtmak ve sorunsuz çalışmasını sağlamak söz konusu olduğunda kullanabileceğiniz çeşitli seçenekler vardır.

  • Elektrikli Blok Isıtıcı: Bu, akış içindeki soğutucuyu ısıtabilir ve bu da motor bloğunu ve karterdeki yağı ısıtabilir. Bu, motorun devrini kolaylaştırır.
  • Dizel Ateşlemeli Bir Soğutucu Isıtıcı: Bu ısıtıcı, elektriğin hemen bulunmayabileceği bir alanda motorunuzu ısıtmanıza izin verebilir.
  • Kızdırma Bujileri: Bunlar, soğuk yakıtı tutuşturmanıza yardımcı olabilir ve eter, büyük boyutlu bir motorun içindeki yakıt-hava karışımını ısıtabilir.
  • Bir Akü İhalesi: Makine akülerinin marş amperajı, çok daha soğuk sıcaklıklarda azalma eğilimindedir. Makineler bu tür bir arızaya eğilimliyken, tam şarjda olduğu sürece bir akü ihale etkili kalacaktır. Kıştan önce, soğuk dizel makinelerin sahipleri akü kablolarını izlemek akıllıca olacaktır. Kötü bağlantılar, bir akünün bir makine parçasını çalıştırma yeteneğini azaltır.

3. Dizel Egzoz Sıvınızı Çözülmüş Tutun

 Makinenize daha sonra DEF eklemeyi düşünüyorsanız, donmasını önlemek için 12 Fahrenheit derecenin üzerinde bir sıcaklıkta tutulduğundan emin olun. Donmak, ekipmanınızın çalışma süresini etkilemez, ancak DEF’nin hazırlanmasını sağlamak, gerektiğinde dağıtılmaya hazır olmasını sağlayabilir.

 4. Donmuş Yakıtı Ele Alın

 Arabaların sorunsuz şekilde çalıştırılmasının önündeki daha yaygın bir engel, kış aylarında balmumu kristalleri oluşturan dizel yakıttır. Bu bozulmuş yakıt, yakıt filtrelerini tıkar ve motor çalışmaz. Yakıtta kristal oluşumunu engellemenin bir yolu, bu kristallerin oluştuğu sıcaklığı azaltan kış harmanlanmış dizel yakıt kullanmaktır.

 Benzer şekilde, yakıtınızın donması veya birbirine jelleşmesi durumunda, Tennessee Üniversitesi Tarımsal Uzatma Servisi’ne göre, motoru çalıştırmadan önce yakıt filtresini değiştirmek ve yakıtı ısıtmak isteyeceksiniz. Bu, donmuş yakıtın depodan enjektör pompasına akışı engellemesini önleyecektir.

 5. Motorunuzu Sıcak Bir Alanda Tutun

 Mümkünse, dizel motorunuzu karla karışık yağmur ve kar gibi unsurlara maruz kalmayacağı sıcak bir yerde saklayın. Motoru, sıcaklığın birkaç derece daha sıcak olduğu bir yerde tutmak, ısınmasını hızlandırabilir.

 6. Yakıt Deponuzun Dolu Olduğundan Emin Olun

 Bir yakıt deposundaki yoğuşma, sonunda donabilir ve jelleşmiş yakıt kadar çok soruna neden olabilir. Soğuk havada yoğuşma için boşluk oluşmasını önlemek için yakıt deponuzu dolu tutmaya çalışın. Kışlık dizel yakıt katkısı, yakıtınızın donma riskini de potansiyel olarak azaltabilir.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir