Çocuklarda Yemek Yeme Problemini Nasıl Düzeltebiliriz?

Hemen hemen pek çok anne ve babanın dert yandığı bir durumdur çocuklarının yemek yememe sorunu. Günümüzdeki çocuklar tam bir fast food aşığı oluyorlar maalesef.

Onlar için yemek yeme her öğünde çikolata, cips ,kurabiye gibi paketlenmiş gıdalar verilse onlar asla hayır demezler. Çünkü bakıldığı zaman büyük bir çoğunluk abur cubur yiyecekleri çok seviyor. Hal böyle olunca hem anne ve baba için durum zorlaşıyor hem de çocuk için yemek yeme büyük bir problem haline dönüşüyor. Böyle olmaması için anne ve babaya bir takım görevler düşmektedir.

Çocuğunuzun sevdiği yiyebildiği yemekler yapıp yemek yemeği bir oyun haline getirebilirsiniz yemeğini yedirdikten sonra ona az da olsa sevdiği abur cubur yiyeceklerden verebilirsiniz.

Anne ve babalar çocukları kendi gibi yiyebileceklerini düşünüyorlar böyle bir düşünce içinde olmak çok yanlıştır. Çünkü hiçbir çocuk bir yetişkin bireyin yemek yeme kapasitesine sahip değildir. O yüzden 2 kaşık yedi hiçbir şey yemedi gibi düşünülmemelidir. Önemli olan o 2 kaşıktaki yiyecekten aldığı vitamindir.

Hiç kimse her gün aynı iştaha sahip olmayız buna biz yetişkinlerde dahiliz. Bazen daha az yemek yeriz bazen daha fazla yemek yeriz. O yüzden çocuklarımızı da böyle düşünmeliyiz her gün aynı iştaha sahip olamazlar bazen çok güzel yemeklerini yerler bazen hiçbir şey yemezler. Buradaki önemli ölçüt yediği besinin içerisindeki faydalar olmalıdır ve ona göre değerlendirmeliyiz.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir