Çocuğumla Cinselliği Nasıl ve Ne Zaman Konuşmalıyım?

Bazı insanlar cinselliğin hiç konuşulmadığı hatta unutulduğu bir yerde büyümüşlerdir. Bu ortamda büyüyen kişilerde kendi ailesinin böyle yetişmesini istemez ve onu bilgilendirmek için elinden geleni yaparlar . Ama bilgilendireyim derken de yanış bilgilerle çocuğun psikolojisini etkileyebilirler.

Annelerin çocuklarıyla cinselliği konuşmaları pek mümkün olmayabilir. Bu yüzden konuşabilmesi için cesaretini toplayıp çocuğuna öğütler verebilir. Anneler bir konuyu çocuklarıyla konuşurken utanabilirler. Eğer böyle bir sorun olursa çocukta cinselliğin utanç verici bir şey olduğunu düşünebilir. Bazı anne ve babalar çocuklarının bunlar hakkında soru sormasını beklerler. Fakat sormadıkları için bunları bildiklerini veya bi yerden öğrendiklerini düşündükleri için üstünde bile durmazlar . Çocuklarının bu soruları sormamalarının sebebi utangaçlıktan kaynaklıdır . Bu utangaçlıktan kurtulmak içinde ilk ailenin çocuğuyla görüşmesi daha iyi ve sağlıklıdır . Annelerde çocuklarına yanlış bilgi vermemek ve kendi bildiklerinin de yanlış olmasından korktukları için çocuklarına bu konuları açamazlar .

Çocuğunuzda bilgileri internetten araştırır ve mastürbasyon gibi şeyler yapmaya başlar . Siz bunu gördüğünüzde veya öğrendiğiniz de nasıl tepki verdiğiniz önemlidir . Eğer fazla aşırı tepki veriyorsanız zaten o çocuk size hiçbir şey sormaz ve sizden çekinmeye başlar . Hiçbir şeyini sizinle paylaşmak istemez . Fakat tepki göstermeden onun yanına gidip bunları yaparsan böyle olur . Şu nu yaparsan şöyle olur gibi öğütler verirseniz çocuğunuz size yakınlaşır ve sizinle bu konuları konuşur . Mesela bir kız kuzeninin veya kardeşinin penisini görerek neden bende bundan yok yoksa benim bir kusurum falan mı var diyebilir . Eğer organların ne işe yaradığını erkekte hangi organın bulunduğunu , kadın da hangi organın bulunduğu anlatması durumunda kız bilgilenir ve böyle sorular sormaktan vazgeçer  ve kendinde eksik bir şeyin olmadığını anlar . Eğer bu gibi durumlarda bunları siz açıklayamıyorsanız veya utanıyorsanız bunun için size yardımcı olacak aile danışmanlığı merkezleri bulunmaktadır . Siz de aile danışmanlığı merkezine giderek bilgi alabilirsiniz .

Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı

Bazı kişiler bu cinsel olayları anlatamadıkları için veya utandıkları için bazı kişilerden destek almaktadırlar . Bu işi yapan aile danışmanlık yerlerine giderek bu konuları orda daha iyi öğrenmesini yanlış bilgi aktarımı olmamasını öğrenebilirler . Aile danışmanlığı merkezi erkeklerde organının ne işe yaradığını , mastürbasyon yapmanın neler yaptığını öğretebilir . Kadınlar da ise vajinasının nerde olduğu , vajinasının ne işe yaradığı ilişkiler le ilgili bilgilendirme yapabilirler . Aile danışmanlığı merkezinde daha fazla şeylere de yer var . Kız veya erkek çocuğun eğer kız veya erkek arkadaşları varsa onlara nasıl tepkiler vereceğinizi ? vereceğiniz tepkinin çok olmasının çocuğu rahatsız edeceğini vb gibi şeyleri öğretmekle mükelleftirler .

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir