Bebeğin Kabızlık Durumunda Ne Yapmalıyım?

Bebek sahibi olmadan önce, muhtemelen kirli bir bebek bezi isteyeceğinizi asla düşünmemişsinizdir. Ancak bir kaka, rahatsız bir bebek ve endişeli bir ebeveyn için tatlı bir rahatlama sağlayabilir.

Bebeğin kaka yapmamasının birkaç yaygın nedeni vardır: Dehidrasyon, muz gibi nişastalı yiyecekler yemek, seyahat nedeniyle zaman kayması veya bazen alerji veya hoşgörüsüzlük. Daha büyük bebeklerde, özellikle tuvalet eğitiminin başlangıcında olanlarda, kakayı durdurmak psikolojik olabilir – lazımlıktan korkabilirler veya bakıcının değişmesi veya harici bir sorun yüzünden üzülebilirler.

Neyse ki, bebek kakasına yardımcı olmak için birçok evde tedavi yöntemi basit, etkilidir ve çocuk doktorları tarafından tavsiye edilir – ancak bunları yalnızca ara sıra kullanmak en iyisidir.

Yeni doğmuş bir bebeğin nasıl kaka yapacağına ve daha büyük bir bebek kaka yapmadığında ne yapılacağına dair bazı fikirler.

Bisiklet Ayakları

Bir bebeğin bacaklarını sanki bisiklete biniyormuş gibi göğsüne alıp göğsünden çekmenin çocuğunuzun sindirim sistemini canlandırmanın yumuşak bir yolu olmaktadır. Emeklemek, tırmanmak ve ayakta durmak için yukarı çekmek, hareketleri sürdürmeye yardımcı olduğundan, daha büyük bebeklerin genellikle bu numaraya ihtiyacı yoktur.

Sıcak Banyo

Suyun sıcaklığı ve uyarılması kasları gevşetebilir ve bebeğin kakasına yardımcı olabilir.

Su veya Meyve Suyu

Kabızlık dehidratasyonun bir işareti olabilir. Bebek katı yiyecekler yemeye başladıysa, birkaç su veya armutlu meyve suyu vermek işleri ilerletmeye yardımcı olabilir. Kabızlık, bebeğin daha fazla emzirmeye ihtiyaç duyduğunun bir işareti olabilir veya daha düzenli olarak biberon önerilebilir. Herhangi bir kuşkunuz var ise doktorunuza başvurun.

Kuru erik, Erik, Şeftali ve Armut

Bu dört meyve, bebek kakasına yardımcı olmanın harika bir doğal yoludur. Bebek katı yiyeceklere başladıysa, işleri devam ettirmek için çocuğunuzun günlük diyetine bir veya iki porsiyon ekleyin.

Sebzeler

Sebzelerdeki yüksek lif içeriği, kabızlık ile başa çıkma konusunda onları yıldız yapar.

Tam Tahıllar

Bebeğin yemeklerini planlarken, bazı tam tahılları dâhil etmeyi deneyin: Kahverengi pirinç, tam buğdaylı makarna ve çok zengin tahıllar, bunlar da dışkıyı yumuşatmaya ve bebeğin kaka yapmasını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir