Alışverişte Tasarruf Etmenin Yolları

Alışverişte tasarruf etmenin yolları ‘daha ay sonu gelmeden paranın sonu geldi’ demek istemeyenleri yakından ilgilendiriyor. Dışarı çıkarken uzun uzun ne alacağını düşünen birçok insan evine eli kolu bir şekilde dönüyor. Fakat alışverişte tasarruf etme yolları ile kendimizi frenlememiz mümkün. Önemli olan ‘buna gerçekten ihtiyacım var mı?’ diye sorabilmek. Gereksiz harcamaların en büyük sebebi ‘İleride ihtiyacım olabilir.’ Düşüncesi.

İşte bütçe yönetimi yapmanıza yardımcı olacak alışverişte tasarruf etme yöntemleri:

Alışverişte Nasıl Tasarruf Edilir?

 • İhtiyaç listesi yapın ve bunun dışına çıkmamaya özen gösterin.
 • Büyük marketlerin indirim günleri oluyor, çeşitli online alışveriş siteleri de zaman zaman indirimler yapıyor. Bunları takip ederek alacaklarınızı daha uyguna getirebilirsiniz.
 • Marka takıntısından vazgeçin. Elbette kalite önemli fakat her şeyin marka demek olmadığını unutmayın. Daha ekonomik fiyatlara Pazardan veya esnaf dükkanlarından da alışveriş yapmanız mümkün.
 • Alışverişte tasarruf etmek için neler yapılmalı? Diye düşünüyorsanız aç karna dışarı çıkmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Hele bu, mutfak alışverişlerinde daha önemli. Yoksa gözünüz dönebilir ve her şeyi alasınız gelebilir.
 • Gerekiyorsa pazarlık yapmayı deneyin.
 • Farklı reyonlarda gezinmeyin. Sizi cezbeden birçok şeyle karşılaşacak olsanız da onların büyüsüne kapılmamaya çalışın.
 • Alışverişe çıkarken yanınızda listelediğiniz malzemeleri almaya yeterli gelecek kadar para bulundurun. Kredi kartı kullananlardansanız, alışveriş yaptığınız kartın limitini düşürün.

Market Alışverişinde Tasarruf Etmenin Yolları

Maalesef birçok ürüne gelen zamlar, mutfak masraflarının artmasına yol açıyor. Ancak şu basit tüyolar mutfak alışverişinde tasarruf etme yolları olarak çok işinize yarayabilir:

 • Haftalık yemek planı oluşturun ve buna göre alışveriş yapın. Hem böylece yiyecekler de israf olmaz.
 • Liste yapmadan önce dolabınızı kontrol edin. Ne var ne yok belirleyip bu doğrultuda bir yol haritası çizin.
 • Aynı ürünün büyük boyunu almak, her gün bu ürünün en küçük boyunu almaya göre daha hesaplıdır. O yüzden sevdiğiniz ürünün büyük gramajlı olanını alarak bunu tasarruflu bir şekilde tüketin.
 • Temel malzemelerle de farklı tatlar ortaya koyabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Örneğin hazır sos almak yerine domates, biber vb. elinizin altındaki malzemelerle kendiniz yapabilirsiniz.
 • Kuru meyve, kuruyemiş, baklagil ve tahıl gibi ürünleri toplu alın. Bunlar için süpermarketleri değil toptan satış yerlerini tercih etmeniz daha kârlı olabilir.
 • Market kartı da alışverişte tasarruf etmenin yolları arasında. Özel indirim ve kampanyalardan yararlanmak için, sıklıkla ziyaret ettiğiniz marketlerin kartlarını edinebilirsiniz.

İnternetten Alışverişte Tasarruf Etmenin Yolları

Tasarruf demek savurganlık anlamına gelmiyor. Sadece gereği kadar bilinçli bir şekilde harcama yapmayı ifade ediyor. Tabii ki alışverişte tasarruf etme yöntemleri bu kadarla sınırlı değil. İşte diğer önerilerimiz:

 • Karşınıza ilk çıkan siteden alışveriş yapma eğiliminde olmayın. Çeşitli sitelerdeki fiyatları ve ürün özelliklerini mukayese edin. Yalnız sırf ucuz olduğu için güvensiz bir siteden de alışveriş yapmayın. Fiyat karşılaştırma siteleri işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Almak istediğiniz bazı ürünleri sepete ekleyip fiyat değişikliklerini takip edin. Yine güvendiğiniz sitelerin e-bültenlerine üye olarak kampanyaları ânında öğrenebilirsiniz.
 • Fiyat kadar satıcıların puan ve profillerine önem verin. Her yoruma güvenmeyin, çünkü birçoğu reklam için ücretli yazdırılmış olabilir. Ürünün farklı sitelerdeki yorumlarına bakmak daha doğru fikir edinmenizi sağlar.
 • Online alışveriş sitelerinde gizli sekmeden dolaşmanız önerilir. Çünkü e-ticaret sitelerinde her kullanıcının alışkanlıklarına göre farklı fiyatlar sunulabilir. Siz kampanya ve indirimlerden yararlanmıyorsanız algoritma, dinamik fiyatlandırmayı buna göre yapacaktır.
 • Bazen ödeme yöntemlerine özel kampanyalar sunuluyor. Kartınızı kaydetmeniz veya belli bir yöntemle ödemeniz karşılığında önünüze câzip teklifler gelebiliyor. Bu tür ödeme yöntemi kampanyalarını takip etmek online alışverişte tasarruf etmenin yolları içerisinde bulunuyor.
 • Birçok site haftanın bazı günlerinde indirim yapıyor. Örneğin haftasonu kitap okumak isteyenler için Cuma günü kitap indirimi, hafta ortası çarşamba kampanyası gibi indirimler bunlardan bazıları. Acele etmeyip bu gibi fırsatları beklerseniz siz kazançlı çıkarsınız.
 • Her ürün grubunda farklı özelliklere dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Örneğin giysinin bedeni kadar kalıbının da önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ekranın çözünürlüğü, ayakkabının suya dayanıklılığı, mutfak kaplarının makinede yıkanabilmesi; buna benzer detayları gözden kaçırmayın.

Siz de alışverişe çıktığında kendinizi kaybedenlerdenseniz umarız alışverişte tasarruf etmenin yolları başlıklı bu yazımız, bütçe planlamanıza katkıda bulunur. Öyleyse keyifli alışverişler.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir