Akdeniz Anemisi Hastalığı ve Tedavisi Nedir?

Talasemi rahatsızlığı hastalığı halk arasında Akdeniz Anemisi olarak söylenmektedir. Bu hastalıktan korunmanın yolları da oldukça kolaydır. Türkiye’de 1,5 Milyon talesemi taşıyıcısı ve 5000 civarında Talesemi hastalığı bulunan kişi vardır. Dünya üzerinde her sene 8 mayıs tarihinde Dünya Akdeniz Talesemi Günü kutlanmakta ve bu konuyla ilgili hastalar bilgi alışverişinde bulunmaktadır. Hastalığın tedavi yolları hakkında oluşan gelişmeler incelenmektedir.  

Solunum organları vasıtasıyla dokulara oksijen taşımaktadır. Solunum organlarında atık olan karbondioksit taşıyan kırmızı kürelerde tamamıyla protein zincirinin bir yapısı olmaktadır. Bu yapının azalması ya da değişime uğraması sonucunda Akdeniz Anemisi oluşumu başlamaktadır.

Dünya üzerinde en sık halde alfa ve beta türleri görülmektedir. Akdeniz ülkelerinin en önemli halk sağlığı sorunu olarak görülmektedir. Hastalığın ilk çıkış tarihi 1925 yılında başlamıştır. Talesemi kalıtımla geçmekte olan bir hastalık türüdür. Tedavi maliyetleri oldukça yüksek ve son derece yorucu bir süreci bulunmaktadır.

Dünya üzerinde 270 milyon insan taşıyıcı ve bunlardan her yıl olarak 365 bin çocuk hasta olarak doğmaktadır. Ülkemizde beta versiyonlu bu hastalığı taşıyan kişi sayısı da yüzde 2 civarındadır. 5000 Talesemi hastası bulunmaktadır.

Talasemi türleri ve Akdeniz Anemisi tedavi şekilleri

Talasemi Genetik Tablosu

Talasemi hafif kansızlık türünde minör bir vakadır. Bu hastalığın majör vakalarında yüksek oranda kansızlıklar, sarılık durumları ve büyüme de bozukluk, gelişme sorunları, dalak ve karaciğer büyümelerinin yanında kalp yetmezliği sorunları, iskelet sistemlerinde bozukluklar, deri renginde koyulaşmalar olduğundan derin anlamda tedavi gerektiren durumlar oluşmaktadır. Bu sorunların aşılmasında ailenin maddi durumunun olabildiğince iyi olması ve manevi olarak da morallerinin son derece iyi olması gerekmektedir. Bu tedavi ömür boyu devam ederken, tedavide başarı oranı yüzde 60-90 arasında sonuçlanmaktadır.

Kemik iliği nakli ve kök hücre kaynağı ile genetik uyumlu kardeşten alınarak tedavi yapılır. Talesemi hastalığı engellenebilir. Bu durumda evlenecek olan çiftlerinde geniş çapta taramalarda geçerek taşıyıcı durumlar bulunuyorsa evlilik öncesi bilgilendirmeler yapılabilir.

Anne ve Baba taşıyıcı durumlarda bulunuyorlarsa evlilik öncesi gen takibi yapılarak uygun olan takipler sıkça yapılmaldır. Toplumda bu konuda yeterli bilinç sağlandığı sürece taleseminin majör vakaları ve intermedia durumlarının artmasının önüne geçilebilir. Bu hastalık durumu Akdeniz Anemisi adı altında olduğundan Akdeniz bölgesinde yaşayan kişilerde daha da sık görülmektedir.

Genetik rahatsızlık olarak bilinen ve ölümlü sonuçlarla bitebilen  bu durumlarda çok dikkat edilmesi ve tedbirli olunması gerekmektedir. Akdeniz Anemisi genel anlamda Ailevi Akdeniz Ateşi olarak adlandırılan (FMF) diye bilinen rahatsızlıkla sıklıkla karıştırılmaktadır. Akdeniz Anemisi (Talesemi) rahatsızlığının kanda biriken fazla miktarda bulunan demirin idrarla atılımını sağlayan C vitamini bol oranda hastaya verilmektedir. İleri derecede büyüyen dalak operasyonla alınabilir. Dalak ameliyatından evvel de pnömokok aşısı altında depo penisilin adı verilen koruma tedavileri uygulanmaktadır.

Ülkemizde Antalya, Antakya ve Mersin bölgelerinde ileri derece de bu hastalığa rastlanmaktadır. Erken dönemde teşhis de kemik iliği nakli uygulanarak bu hastaların büyük oranda sağlıklarına kavuşmaları sağlanmaktadır.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir