Adet Düzensizliği Sebebi Nedir?

Adet döngüsü sağlıklı kadınlarda 21-28 gün arasında olmaktadır. Bayanların genel sağlığını da etkileyen bu durum çevim zamanlarıdır. Adet döngüsü düzenli olduğunda yumurtamanın daha düzenli olduğu düşünülür ve doğurganlık döneminde cinsel ilişkini sonucunda bebek sahibi olabillmek daha kolay görülmektedir. Bazı kadınlarda bu durum 40 günde bir gibi bir periyota çıkabilmektedir. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken genel sağlık kuralları bulunmaktadır. Özellikle soğuk kış aylarında ayak ısısının aşırı düşürülmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü bedenimizin ısı olayı ayaklarda başladığı için ayarlar üşüdüğünde dolayısıyla karın ağırısı daha şiddetli geçecektir. Fazla yorucu işlerle uğraşmamak, kanama kontrolü, hijyenik ped değişimi yaparak enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Regl düzensizliğinin çeşitlice sebepleri olmaktadır. Stres, aşırı kilo, doğum kontrol hapları, endometriozis, iltihaplı pelvik hastalığı, ulterin polipleri ve miyomları, prematüre yumurtalık yetmezliği, rahim kanseri, fazla egzersiz ve buna benzer bir çok sebebe bağlı regl düzensizliğine bağlı olabilmektedir. Regl düzeninin ayl olması gebe kalmak isteyen kadınlar için çok önemlidir.

Regl ve Cinsel ilişki

Cinsel ilişki

Düzenli adet döngüsü ergenliği bitmiş ve olgunluğa erişmiş bayanlar için adet düzeni oluşmuş ve ortalama olarak 25-35 günlük aralında oluşmaktadır. Gebe kalınmak istenilen bu süreçte bireyler cinsel ilişki öncesi regl düzensizliği göz ardı etmemelidirler. Çünkü bebek isteyen çiftler için regli döngüsünün orta kuşağı çok önemlidir. Regli kanının atılmasından sonra gün sayıp yumurtama dönemi ortalama değerle tespit edilebilir. 11. ve 16. günler arası cinsel ilişki tavsiye  edilmektedir.

Cinsel ilişkiye girmek regl düzensizliği ya da reglinin kesilmesine sebep olur mu sorusu en çok sorulan sorulardandır ve cinsel ilişki hamilelik söz konusu olmadığı sürece reglide gecikme veya düzensizlik yapmaz. Adet döngüsüne kısa süre kala ilişkiye girilmişse bu durumda yine gecikme durumunu ortaya çıkartmamaktadır. Bu iki konu arasında olumsuz bir durum söz konusu değildir. Fakat yaşanan ilişkiden kaynaklı kadının üzerinde oluşan stres düzensizliklere bir sebep olabilmektedir.

Adet döngüsünü tekrardan sağlamak

Regli düzensizliğine nelerin sebep olabileceğini tespit ettikten sonra uygun tedavi süreci uygulanarak tekrardan bir düzen sağlanabilinmektedir. Doktor tavsiyesi üzerine ilaç kullanımı, rahim içi araç veya cerrahi müdahale gibi farklı tedavi sağlanarak adet döngüsü sağlanabilmektedir. Bu olayda regli düzensizliği basit bir sorun olarak görülmeden yaklaşılmalı ve sağlıklı adet döngüsü oluşturulmalıdır.

Cinsel ilişki sonrasında doğal ve düzenli bir gebelik için rahatlık sağlayacaktır. Gerek iş gerek ise aile hayatındaki iniş ve çıkışlardan dolayı yaşanılan stres bu düzensizliklerde önemli bir etmeni oluşturmaktadır. Kadın sağlığında stres çoğu rahatsızlığın belirtileri olduğu gibi burada da karşımıza çıkmaktadır. Stresin yanı sıra cinsel ilişki öncesi kullanılan doğum kontrol hapı kullanımı da düzensizlik nedenlerindendir. Kadınların kabusu olan kilo problemi de sorunların arkasından gelmektedir. Aşırı olarak kilo alıp vermenin sonucunda düzensizlik sorunlarına da yol açabiliyor.

Regli düzensizliğini belirlemek için, adet döngüsü ne zaman başladığını ve bitttiğini not alın. Kullandığınız ped veya tampon sayısını not ediniz. Bu dönemler arasında veya cinsel ilişki sonrasında kanama olup olmadığına dikkat ediniz. Bu dönemler çok ağrılı geçiyorsa uygun ağrı kesiciler için doktorunuza danışabilirsiniz.

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir