21 Haziran Ekinoksu Nedir?

21 Haziran ekinoksu gece-gündüz süresiyle ilişkili bir kavram. Aynısı 21 Mart’ta da yaşanmıştı. Normalde gündüzler, Güney Yarım Küre’de gecelere göre daha kısa. Kuzey Yarım Küre’de bunun tam tersi. Fakat 21 Mart itibariyle gece-gündüz eşit oluyor. İşte buna ‘ekinoks’ deniyor. Sonra gündüzler uzamaya, geceler kısalmaya başlıyor.

İlkbahar Ekinoksu

Ekinoks dediğimiz olay yılda 2 kez meydana geliyor. İlkbahar ekinoksu artık havaların ısındığını, ilkbaharın geldiğini haber veriyor. Bunun adı ‘gün-tün eşitliği’.

Ekinoks Olayı Nasıl Gerçekleşir?

Güneş ışınları Ekvator’a dik olarak vuruyor ve aydınlanma çemberi kutuplardan geçiyor. Gece ve gündüzün eşit olması bundan kaynaklanıyor. İlkbahar ve sonbahar ekinoksu olmak üzere senede iki defa ekinoks yaşanır.

Güneş ışınları 21 Mart tarihinde Ekvator’a tam 90°’lik açıyla düşüyor. Gölge boyu Ekvator’da 0. Bu tarihten itibaren güneş ışınları Kuzey Yarım Küre’ye dik bir şekilde düşmeye başlıyor.

Bundan böyle geceler, Güney Yarım Küre’de gündüzlerden daha uzun oluyor. Kuzey Yarım Küre’de ise gündüzler uzuyor. Başka bir ifadeyle Kuzey Yarım Küre’de ilkbahar, Güney Yarım Küre’de de sonbahar başlıyor.

21 Aralık gününde ise güneyde yaz, kuzeyde kış başlangıcı.

21 Haziran Yaz Gündönümü

21 Haziran ekinoksu olayı ise yaz gündönümünü ifade ediyor. Güneş ışıkları, Yengeç Dönencesi’ne dik geliyor. (Yengeç Dönencesi de bütün yıl bu ânı bekliyordu zaten, şükür kavuşturana diyordur herhalde!)

Kuzey Yarım Küre’de yılın en kısa gecesi ve en uzun gündüzü o tarihte yaşanıyor. Sonra Kuzey Yarım Küre’de gündüzler kısalmaya, Güney Yarım Küre’de ise uzamaya başlıyor.

Bu olayla birlikte Güney Yarım Küre kış mevsimine giriyor. Kuzey Yarım Küre ise yaza merhaba diyor.

Öyleyse şimdiden 21 Haziran ekinoksuna hazırlık yapın. Madem o tarihte en kısa geceyi yaşayacağız, o zaman hiç uyumayın daha iyi! (!) 365 günün en uzun gündüzü o gün olacaksa, dolu dolu geçirerek 21 Haziran ekinoksunun hakkını verin!

Kabul ediyoruz, bu son açıklamalarımız bilimsel nitelik taşımıyor ama olsun! Bunlar size çam sakızı çoban armağanı türünden tavsiyeler.

‘Ben oldum olası coğrafyadan hiç anlamam.’ diyenler için kısa özet: Yaz geldi şahane, 21 Haziran ekinoksu bahane!

Bu yazıyı oylayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir